Srebro koloidalne

Srebro koloidalne

Mając zappera-plusa możesz wykorzystać go do produkcji srebra koloidalnego*. Możesz uzyskać produkt bardzo wysokiej jakości.

W Internecie można znaleźć mnóstwo stron opisujących jak to zrobić. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się połączone szeregowo trzy baterie 9v podłączone do dwóch srebrnych monet. Do naczynia wlewa się wodę nisko zmineralizowaną lub destylowaną. Czas trwania procesu wynosi maksymalnie kilkanaście minut do lekkiego zażółcenia się roztworu. Takie postępowanie nie daje jednak produktu wysokiej jakości.
Wydłużenie procesu elektrolizy oraz zastosowanie materiałów wysokiej czystości pozwoli na uzyskanie o wiele lepszego roztworu soli srebra, a konkretnie jego jonów Ag+, zwanego popularnie srebrem koloidalnym.

Do wytworzenia produktu będziemy potrzebować:

  • Zappera-plusa
  • Okablowania standardowego - przewody z wtykiem bananowym i krokodylkiem
  • Wody destylowanej - nie można stosować zdemineralizowanej
  • Słoik 150-300ml z plastikową pokrywką, np. z nutelli
  • Dwóch kawałków drutu srebrnego, próby co najmniej 999,9 - koszt około 70zł [05-2017]

Potrzebujemy

 

Faza 1 Jeśli ktoś posiada miernik TDS to też się przyda do pomiaru ilości jonów  w roztworze.
Słoik należy dobrze wymyć i wyparzyć. Najlepiej umyć go w zmywarce. Można także pozostawić na noc przed produkcją właściwą wypełniony po brzegi wodą destylowaną, która wypłucze pozostałości soli ze ścianek. Rano wodę wylewamy. W pokrywce słoika wiercimy dwa otwory o średnicy takiej, aby posiadany drut srebrny można było w nich ciasno osadzić. Odległość pomiędzy drutami powinna być jak największa. Osadzamy druty i podłączamy do zappera-plusa. Następnie do słoika wlewamy wodę destylowaną. Dobra woda, jeśli zmierzyć ją miernikiem TDS, powinna mieć 0 ppm. Do uruchomienia procesu elektrolizy będziemy potrzebować niewielką ilość jonów, gdyż czysta woda jest izolatorem.

Słoik


Po włączeniu zappera i przekręceniu potencjometru zgodnie ze wskazówkami zegara w prawo (największy prąd) wskazówka nie powinna ani drgnąć – oznacza to wodę destylowaną dobrej jakości. W tym celu do słoika wlewamy nie więcej niż jedną łyżkę stołową przegotowanej wody lub nisko/średnio mineralizowanej. Uważaj, aby nie zewrzeć elektrod srebrnych. Teraz powinno dać się zauważyć różnicę na wskaźniku pomiędzy stanem zanurzenia elektrod w płynie, a po ich wyciągnięciu. Powinien płynąć nieznaczny prąd rzędu 10-50uA. Pamiętaj, o mnożniku skali zappera-plusa. Ja mam x10. Jeśli jest większy to dodałeś zbyt dużo wody zawierającej sole. Jeśli wskazówka nie drgnie to dodaj kolejną łyżkę przegotowanej wody do słoika. Ilość zależy od poziomu zmineralizowania posiadanej wody.

 Zostawiamy tak włączone urządzenie na kilka godzin (3-5h), aż uzyskamy prąd około 500uA czyli 0,5mA. Pamiętaj, aby w międzyczasie czyścić srebrny drut z czarnego nalotu tlenku-srebra. Ten proces ma za zadanie nasycić roztwór jonami, które zapewnią odpowiednie przewodnictwo elektryczne w procesie wytwarzania. Można go znacznie przyspieszyć podłączając do zappera w szereg baterię 9V, nawet dwie lub akumulator 12V. Po uzyskaniu prądu 0,5mA takie dodatkowe źródło napięcia odłączamy. Celem tej fazy w produkcji jest zapewnić odpowiednie przewodnictwo roztworu przez nasycenie go jonami srebra (+) oraz anionami (-), a nie innymi kationami metalami stanowiącymi zanieczyszczenie. Zanieczyszczające roztwór sole składają się z reszt kwasowych, które wchodzą w reakcję ze srebrem co jest niepożądane. Przykładem jest rekcja chloru zawartego w soli kuchennej ze srebrem w wyniku której powstaje nierozpuszczalny w wodzie AgCl. Dlatego ten początek procesu jest długotrwały, ale ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o czystość gotowego produktu.

Dodatkowy akumulator

 

Faza 2 Od teraz regulujemy także prąd potencjometrem, aby nie przekraczać wartości 600uA. To jest główna faza produkcji srebra koloidalnego. Potrwa to następne 3-4 godziny. Pamiętamy o czyszczeniu elektrod co jakoś czas z czarnego osadu. Do tego stosujemy czystą chusteczkę higieniczną, za każdym razem nową.

Srebro produkcja

Jeśli roztwór w słoiku zrobi się lekko żółty to przeholowaliśmy z czasem lub prądem.


Tym sposobem powinniśmy uzyskać bardzo czysty rozwór srebra o zawartości około 20-25ppm.
Proces produkcji jest długotrwały ponieważ stosujemy prąd impulsowy o napięciu 9V. Dzięki temu jakość produktu jest wysoka. Zależy także od czystości wody destylowanej i użytych elektrod srebrnych oraz niewielkich ilości dodatków obcych do roztworu.

(*) Rozumiany jako roztwór soli srebra, jego jonów Ag+, a nie kolargol (koloid srebra w żelu)